XCO 4: Fitz of Fury, August 2

Category A
Female A
Kaarin Tae Bike Monkey 1:30:03
Odette Comeau Cyclesmith Junior Race Team 1:40:24
Anya Munro Cyclesmith Junior Race Team 1:44:28
Carolyn Towell Bike Monkey 1:47:30
lola Doucette Trail Flow/Liv Giant 2:03:04
Mens A
Jon Burgess Oakley Atlantic 1:45:21
Rob Klue Cyclesmith 1:48:30
Luc Comeau Cyclesmith 1:48:49
Martin Austin Oakley Atlantic 1:49:31
Jeff Simms Bike Monkey 1:53:40
Ben Hewins Banks Brigade 1:55:51
Calvin Turple Veloab RT 1:57:31
Stephen Cameron Oakley Atlantic 1:58:21
Noah Patriquin Bike Monkey 1:58:24
Mark Macdonald Highland Bikes 2:06:09
Liam Whitman Bike Monkey 2:07:32
Barry MacInnis Highland Bikes DNF
Category B
Female B
Nancy Munro Cyclesmith 1:17:04
Sherry Huybers Pictou County Cycle 1:19:00
Janessa Rathgeber Bike Monkey 1:27:30
Michelle Maroinkiewaz Trail Flow 1:30:18
Dawn Duling Pictou County Cycle 1:33:35
Jennifer Bandous Pictou County Cycle 1:41:59
Maura Whitman Bike Monkey DNF
Mens B
Isaac Benvie Bike Monkey 1:28:01
Ben Cumming Bike Monkey 1:29:33
Randy Comeau Cyclesmith 1:30:04
Cliff Worden-Rogers Highland 1:34:41
Jeff Sangster Cyclesmith 1:34:42
Simon Myatt Cyclesmith 1:37:43
Dave Gagnon Pictou County Cycle 1:38:14
Tim Farmer Independent 1:43:45
Craig Lorge Pictou County Cycle 1:48:05
Ryan Lindh Trailflow 1:49:24
Allan Scott Pictou County Cycle 1:55:25
Michael Blois Independent 2:00:23
Iain Myatt Cyclesmith Junior Race Team DNF
Category C & Fat Bike
Category C
Joshua Brown Independent 1:11:46
Daniel Cook Bicycles Plus 1:12:58
Trent Bates Bike Monkey 1:13:55
Lonny Curry Banks Brigade 1:14:52
Kevin Waller Pictou County Cycle 1:15:38
Jeff Matthew Bike Monkey 1:15:45
Barron Rygiel Independent 1:17:56
Edward hewins Banks Brigade 1:19:55
Roddie Maclean Pictou County Cycle 1:22:04
Matthew Lingley Velo Lab RT 1:22:05
Bruce Ratheber Bike Monkey 1:27:07
Urs Ritter Independent 1:30:36
Derek Ozon Cyclesmith 1:30:37

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia