Victoria’s Secret, 2016

Mens A Results (Elite)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Andrew L’Esprance 85 1:47:51 100
2 Tyler Medoglia 92 1:49:45 85
3 Lorenzo Caterini 86 1:50:49 70
4 Brandon Curry 74 1:51:49 60
5 Terry Tomlin 91 1:52:09 50
6 Benjamin Hewins 90 1:53:53 45
7 Jason Legere 88 1:54:40 40
8 Andre Landry 76 1:56:16 37
9 Jeff Sims 72 1:56:32 34
10 Dustin McBurnie 94 1:57:13 32
11 Rob Klue 2 1:58:08 30
12 Jon Burgess 57 1:58:22 29
13 Martin Austin 83 2:02:23 28
14 Chis Price 80 2:05:23 27
15 Shawn Marshall 20 2:06:14 36
16 Serge Belanger 129 2:06:23 25
17 Liam Whitman 82 2:09:19 24
18 Jean Richard 79 2:14:23 23
19 Ben Cumming 73 2:19:35 22
20 Mark Boudreau 93 2:23:13 21
21 Josh Bateman 75 2:28:43 20
DNF Colin Banks 89 – – – DNF
Womens’s A Results (Elite)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Mackenzie Myatt 131 1:16:30 100
2 Kaarin Tae 129 1:18:35 85
3 Odette Comeau 101 1:21:27 70
4 Kate Scallion 133 1:22:27 60
5 Anya Munro 107 1:27:30 50
6 Carolyn Towell 125 1:27:42 45
7 Heidi Cooke 134 1:30:09 40
8 Annik Belanger 185 1:30:49 37
9 Jennifer Jones 123 1:33:28 34
10 Kimberly Abbott 135 1:35:37 32
11 Lisa McInnis 132 1:34:38 30
12 lola doucet 108 1:38:25 29
DNF Maura Whitman 130 – – – DNF
Mens B (Expert)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Lucas McCulloch 522 1:13:48 100
2 Randy Comeau 151 1:16:31 85
3 Simon Myatt 511 1:16:32 70
4 Mark Craig 263 1:16:39 60
5 Colin Greig 535 1:17:05 50
6 Jeff Sangster 225 1:17:05 45
7 Craig Marshall 229 1:17:26 40
8 Barry MacInnis 530 1:18:20 37
9 Eric Spinney 534 1:18:24 34
10 Paul Machan 525 1:20:45 32
11 Tim Farmer 538 1:21:00 30
12 Aaron Neaves 531 1:21:21 29
13 Alex McOuat 519 1:21:55 28
14 Dave Gagnon 514 1:22:30 27
15 Timothy Bell 506 1:22:41 36
16 Elijah Belliveau 554 1:22:51 25
17 Clint Snell 504 1:23:19 24
18 Andrew Myatt 520 1:23:27 23
19 Martin Huybers 200 1:23:50 22
20 Joshua Brown 254 1:24:23 21
21 Liam Everett 533 1:25:20 20
22 Anthony Lalopia 523 1:25:52 19
23 Steven Bass 513 1:26:14 18
24 Russell Deveau 246 1:26:46 17
25 Douglas Smith 526 1:26:56 16
26 Mattheau Rockwell 277 1:29:16 15
27 Connor Scallion 536 1:30:38 14
28 Tony Mummery 507 1:36:46 13
29 Micheal Brazil 503 1:47:21 12
30 Andrew Fraser 84 2:08:05 11
31 Jason Orlite 539 2:36:23 10
DNF Allan Scott 226 – – – DNF
Women’s B Results (Expert)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Janelle Price 278 1:01:03 100
2 Sue Boutilier 275 1:01:52 85
3 Sherry Huybers 300 1:05:38 70
4 April Muirhead 274 1:04:22 60
5 Nancy Munroe 250 1:07:35 50
6 Ameia Goulet 281 1:10:32 45
7 Tammy Craig 272 1:11:59 40
8 Janessa Rathgeber 266 1:13:22 37
9 Keli Marshall 53 1:15:16 34
10 Jennifer Baudoux 271 1:17:05 32
11 Dawn Daling 280 1:17:09 30
12 Michelle Beaudin 283 1:17:13 29
13 Alena Richad 283 1:36:18 28
14 Jenna Molenaar 279 1:51:22 27
Mens C Results (Sport)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Rod Mackinnon 466 57:26:00 100
2 Daniel Cook 247 1:00:16 85
3 Daniel Harrington 468 1:00:53 70
4 Jeff Matthews 435 1:01:43 60
5 David Beaver 528 1:03:17 50
6 Barron Rygiel 462 1:03:26 45
7 Josh Archibald 471 1:06:13 40
8 Scott MacNeil 465 1:07:05 37
9 Brandon Ray 463 1:11:00 34
10 Justin Julien 470 1:13:52 32
11 Paul Brothers 469 1:14:57 30
DNF Dave Richardson 128 Bike Monkey – – – DNF
Womens C Results (Sport)
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Jillian Rockwell 464 56:52:00 100
85
U19 Boys Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Tim Shea 521 1:12:12 100
2 Peter Corbin 502 1:23:36 85
3 Thomas Baudeau 537 1:33:50 70
U17 Boys Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Calum MacEachern 573 52:50:00 100
2 John VanLuxenborg 576 57:30:00 85
3 Devon Bates 577 1:03:27 70
4 Ben Sangster 567 1:05:02 60
5 Cody Matthews 615 1:07:06 50
6 Luke Bishop 613 1:09:37 45
7 Noah Langille 572 1:12:06 40
8 Linus Mulherin 575 1:14:14 37
9 Lane Latreille 574 1:25:16 34
U17 Girls Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Emma Walton 587 1:27:30 100
U15 Boys Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Ben Fraser 524 49:01:00 100
2 Nolan Chisholm 527 50:35:00 85
3 Jeremy Allen 651 52:50:00 70
4 Andrew Craig 652 59:42:00 60
5 Jessie Cameron 654 1:00:39 50
6 Matthew Coulter 614 1:00:51 45
7 Aidan Hahn 517 1:01:33 40
8 Darian Ozon 510 1:01:54 37
9 Justin Betance 529 1:03:30 34
10 Andrew Rhodenizer 628 1:10:31 32
11 30
DNF Max Cole 512
DNF Tanner MacLean 516
U15 Girls Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Anna Brazil 667 1:00:13 100
2 Biljana Belliveau 684 1:03:35 85
3 Keeley Shipley 645 1:11:21 70
4 Charlee Whidden 626 1:17:17 60
5 Belle Henderson 643 1:20:33 50
6 Kelsey Barry 642 1:27:26 45
7 Ocean Doucet Bernard 644 1:27:35 40
U13 Boys Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Tyler Maclean 515 31:09:00 100
2 Rowan Durning 405 32:34:00 85
3 Noah Benvie 673 32:52:00 70
4 Jack Morrison 653 33:30:00 60
5 Matthew Bishop 509 35:14:00 50
U13 Girls Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Ryann Surette 687 51:59:00 100
Mens Masters 40 Plus Results
Position: Rider: Plate # Team: Finish Time: Points:
1 Lonny Curry 420 1:04:58 100
2 Tony Corbin 501 1:05:27 85
3 Ray Rasmussen 418 1:06:59 70
4 Sean Ritchie 532 1:07:26 60
5 Mike Hanes 424 1:09:05 50
6 Derek Ozon 414 1:11:55 45
7 Urz Ritter 518 1:13:16 40
8 Glen Nightingale 467 1:14:16 37
9 Jason MacPherson 505 1:18:01 34
10 32
DNF Matthew Veinotte

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia