ITT Lunenburg, June 14, 2015

Category Place First Name Last Name Club Race Time
U13F 1 Emily Stewart independent 0:30:44
U15F 1 Madison Taljaard King’s Edgehill School 0:36:04
U15M 1 Calum MacEachen Sweet Ride Candyasses 0:20:24
U15M 2 Julian Brickman independent 0:24:01
U15M 3 Jeremy Allen Cyclesmith Racing Team 0:24:26
U15M 4 Evan West Independent 0:26:22
U15M 5 Gaven Burgoyne Sweet Ride Candyasses 0:28:31
U15M 6 Max Cole King’s-Edgehill 0:30:08
U17F 1 Maura Whitman Bike Monkey 0:48:59
U17F 2 Maddie West Cyclesmith 0:55:25
U17F 3 Freya Ferguson Kings Edgehill 0:55:33
U17M 1 Joe Stewart independent 0:43:56
U17M 2 Ben Sangster Cyclesmith 0:52:42
U17M 3 Duncan Ferguson Kings Edgehill 1:03:03
U17M 4 Jacob Taljaard King’s Edgehill School 1:03:56
D 1 Parker Rowter Independent 0:46:10
D 2 Peter West Independent 0:47:24
D 3 Garrett Merrill Triathlon Nova Scotia 0:48:57
D 4 Josue Duff Arevalo independent 0:49:40
D 5 Gavin Giles CycleSmith/ABG2 Cycling/McInnes Cooper 0:50:33
D 6 Paul Stanhope ABG2 Cycling 0:59:03
Female B 1 Julie D’entremont Long Alley Bicycles 0:53:48
Female B 2 Kimberly Hoffman Ideal Bikes 0:58:43
C 1 Brad Rowter Independent 0:39:55
C 2 Darren Cottreau Independent 0:40:03
C 3 Richard Lane Independent 0:40:27
C 4 sean therien indy 0:42:16
C 5 Barry Misener Bicycles Plus 0:42:31
C 6 Ian Hinks O’Regan’s Subaru Cycling 0:42:54
C 7 Eric Weaver Finbars Cycling Club 0:43:34
C 8 Tim Brooks O’Regan’s Subaru Cycling 0:43:46
C 9 Paul Rogers Long Alley Bicycles 0:44:07
C 10 Scott MacNeil Finbars 0:44:16
C 11 Mike West Independant 0:45:57
C 12 Iain Myatt Cyclesmith 0:46:10
C 13 Jay Watson Independent 0:46:19
C 14 Eric Harding Independent 0:46:47
C 15 Daniel Cook BikesPlus 0:46:56
C 16 Cornelius Escaravage King’s-Edgehill 0:47:42
C 17 Quentin Casey Independent 0:47:56
C 18 Matt Bernard Finbar’s Cycling 0:48:04
C 19 Alex Tremblay Long Alley Bicycles 0:48:39
C 20 Connor Hall O’Regan’s Subaru Cycling 0:48:57
C 21 Darren Scott Finbar’s Cycling Club 0:49:03
C 22 Barron Rygiel IND 0:49:22
Female A 1 Mackenzie Myatt Cyclesmith 1:12:05
Female A 2 Jeanne Ju Independent 1:12:07
Female A 3 Odette Comeau Cyclesmith 1:16:04
Female A 4 Anya Munro Cyclesmith 1:16:55
B 1 paul goobie mike’s bike shop 0:59:28
B 2 Gabriel LeBlanc independent 1:01:01
B 3 Scott Clark Hub cycle 1:01:05
B 4 Chris Price O’Regan’s Subaru Cycling 1:02:44
B 5 Shawn Carter Java Blend Racing 1:02:56
B 6 Adam Pearce Banks Brigade 1:03:53
B 7 Eric Spinney Ideal Bikes 1:03:56
B 8 Norbert Zeh Cyclesmith 1:04:38
B 9 Kent Wood Craftsman Construction 1:04:45
B 10 Matthieu Fraser Highland bike club 1:04:49
B 11 Jeff Sangster Cyclesmith 1:04:56
B 12 Alan Miner BANKS BIKES 1:05:33
B 13 Ian Broscoe Java Blend 1:06:19
B 14 Derrick Muise Sea Level 1:06:55
B 15 Allan Scott Pictou County Cycle Racing 1:07:57
B 16 Roland Daigle SMB Physiotherapy Race Team 1:09:36
B 17 Robert Jurcina independant 1:10:04
B 18 Fenton Cunningham independent 1:10:13
B 19 Rod Rawding O’Regan’s Subaru Cycling 1:10:19
B 20 Chris Hawkins SMB Physiotherapy Race Team 1:11:20
B 21 Randall Comeau Cyclesmith 1:13:00
B 22 Simon Myatt Cyclesmith 1:16:55
A 1 Cory Jay Craftsman Construction 0:55:43
A 2 Edward Walsh Oakley Atlantic 0:56:05
A 3 Alexander Lingley VeloLab RT 0:57:02
A 4 Jeff Muise Framework Racing Team 0:57:12
A 5 Joe Starr VeloLab RT 0:57:28
A 6 Rob Klue Cyclesmith 0:58:06
A 7 Lorenzo Caterini Craftsman Construction / Hub Cycles 0:58:36
A 8 Zachary Steinman Oakley Atlantic Racing 0:58:51
A 9 Curtis Jennings Independent 1:00:04
A 10 Shane Eno O’Regan’s Subaru Cycline 1:00:51
A 11 John Archibald O’Regan’s Subaru Cycline 1:01:14
A 12 Colin Ward O’Regan’s Subaru Cycline 1:01:44
A 13 Luc Comeau Cyclesmith 1:09:38

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia