Highland Grind, 2016

Cat A Men 4 Laps
place name Plate # team time points
1 Jon Burgess 57 Oakley 1:33 100
2 Brandon Cruuy 74 Banks Brigade 1:34 85
3 Lorenzo Catenge 68 Hub Cycle 1:36 70
4 Ben Henis 90 Oakley 1:36 60
5 Martin Austun 97 Oakley 1:38 50
6 Rob Klue 2 Framework 1:39 45
7 Colin Ward 46 Sweet Ride 1:41 40
8 Shaun Marshall 101 Velolab 1:41 37
9 Liam Whitman 82 Bike Monkey 1:41 34
10 Jim Stanec 144 Donnie Stewart 1:43 32
11 Jeff Simms 72 Bike Monkey 1:45 30
12 Zach Steinman 47 Oakley 1:47 29
13 Ed Riverdon 499 Independent 1:15 28
14 Alex Koleson 142 Hub Cycle 1:52 27
15 Luc Comeau 7 Cyclesmith 1:53 26
16 Joshua Bateman 75 Bike Monkey 1:55 25
17 Ben Cumming 73 Bike Monkey 1:56 24
Cat A Women 3 Laps
place name Plate # team time points
1 Mackanzie Myatt 131 Cyclesmith 1:18 100
2 Odette Comeau 101 Cyclesmith 1:27 85
3 Carolyn Towell 125 Bike Monkey 1:30 70
Hiedi Cooke 146 Bike Monkey dnf 0
Jenney Jones 123 Banks Brigade dnf 0
Cat B Men 3 Laps
place name Plate # team time points
1 Colin Greig 535 Ideal Bikes 1:15 100
2 Barry MacInnis 530 Highland Bike Club 1:16 85
3 Dave Marshall 669 Banks Brigade 1:18 70
4 Eric Spinney 534 Ideal Bikes 1:20 60
5 Randy Comeau 151 Cyclesmith 1:22 50
6 Simon Myatt 511 Cyclesmith 1:22 45
7 Chad Smith 231 Independent 1:22 40
8 Matthew Fraiser 96 Highland Bike Club 1:23 37
9 James MacGregor 287 Highland Bike Club 1:28 34
10 David Beaver 528 Independent 1:28 32
11 Martin Hyber 139 Hub Cycle 1:28 30
12 Elijah Belliveau 554 Bike Monkey 1:31 29
13 Tony Mummery 203 Pictou County Cycle 1:36 28
14 Craig Lorge 295 Pictou County Cycle 1:36 27
Clint Snell 481 Pictou County Cycle dnf 0
Cat B Women 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Janelle Price 278 O’Regans 1:03 100
2 Amelia Goulet 281 Bike Monkey 1:05 85
3 April Muirhead 274 Kings Edgehill 1:06 70
4 Nancy Munro 250 Cyclesmith 1:09 60
5 Jennifer Baudoux 298 Pictou County Cycle 1:14 50
6 Dawn Darling 280 Pictou County Cycle 1:25 45
Cat C Men 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Barron Rygiel 462 Independent 1:00 100
2 Jeff Matthews 435 Bike Monkey 1:02 85
3 Josh Archibald 471 Bike Monkey 1:07 70
4 Peter MacDonald 319 Independent 1:08 60
5 Jason D-Kile 320 Independent 1:14 50
6 Jonas Lawernce 453 Highland Bike Club 1:17 45
7 Neil vanRossin 143 Highland Bike Club 1:17 40
8 Justin Julen 470 Independent 1:24 37
Masters Men 40+ 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Craig Bezanson 316 Cyclesmith 1:04 100
2 Lonny Curry 420 Banks Brigade 1:04 85
3 Jeff Barry 474 Hub Cycle 1:12 70
4 Brandon Roy 463 Pictou County Cycle 1:13 60
5 Urs Ritter 518 Independent 1:18 50
Cat C Women 1  lap
place name Plate # team time points
1 Bonnie MacDonald 482 Independent 0:42 100
U 19 Male 3 Laps
place name Plate # team time points
1 Tim Shea 521 Pictou County Cycle 1:15 100
2 Thomas Baudoux 497 Pictou County Cycle 1:26 85
3 Will MacDonald 585 Banks Brigade 1:32 70
U 19 Female 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Anya Munro 107 Cyclesmith 0:59 100
2 Maura Whitman 130 Bike Monkey 1:01 85
U 17 Male 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Calum MacEachron 573 Sweet Ride 0:55 100
2 John VanLuxemborg 579 Valley Stove + Cycle 0:55 85
3 Duncan Ferguson 593 Kings Edgehill 1:01 70
4 Noah Langille 572 Pictou County Cycle 1:16 60
5 Mark Chisholm 545 Independent 1:24 50
U 17 Female 2 Laps
place name Plate # team time points
1 Madison Baudou 544 Pictou County Cycle 1:04 100
U 15 Male 1  lap
place name Plate # team time points
1 Nolan Chisholm 527 Pictou County Cycle 0:27 100
2 Ben Fraiser 524 Bike Monkey 0:27 85
3 Jansen Langille 595 Pictou County Cycle 0:30 70
4 Aiclan Hahn 517 Pictou County Cycle 0:30 60
5 Darian Ozon 510 Cyclesmith 0:32 50
6 Jesse Cameron 654 Bike Monkey 0:33 45
7 Matthew Coulter 614 Bike Monkey 0:35 40
8 Bryce MacDonald 594 Independent DNS 0
U 15 Female 1  lap
place name Plate # team time points
1 Biljana Belliveay 684 Bike Monkey 0:37 100
2 Keeley Shipley 596 Pictou County Cycle 0:39 85
3 Kelsey Barry 590 Bike Monkey 0:43 70
4 Charlee Whidden 592 Bike Monkey 0:44 60
U 13 Male 1  lap
place name Plate # team time points
1 Noah Benvie 673 Bike Monkey 0:26 100
2 Rowan During 692 Bike Monkey 0:28 85
3 Kale Shipley 588 Pictou County Cycle 0:28 70
4 Tyler MacLean 515 Pictou County Cycle 0:28 60
5 Ryker Drrning 693 Hub Cycle 0:34 50
U 13 Female 1  lap
place name Plate # team time points
1 Natasha Hahn 690 Pictou County Cycle 0:33 100

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia