Falmouth Flyer Results (2015)

Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 29 2:51:20 Jon Burgess Cat A – 9 laps Oakley Atlantic Racing
2 8 2:51:24 Lorenzo Caterini Cat A – 9 laps CRAFTSMANS / HUB CYCLE
3 13 2:51:30 Colin Edwards Cat A – 9 laps Craftsman
4 18 2:51:41 Julien Roussel Cat A – 9 laps Fitworks
5 24 2:51:41 Tyler Medaglia Cat A – 9 laps Bike Monkey
6 2 2:51:51 Dustin MacBurnie Cat A – 9 laps Cyclesmith Race Team
7 14 2:51:55 Alex Cormier Cat A – 9 laps Fitworks
8 1 2:52:06 Jeff Muise Cat A – 9 laps Framework Racing Team
9 20 2:54:10 Terry Tomlin Cat A – 9 laps Oakley Atlantic Racing
10 15 2:52:45 Colin Ward Cat A – 9 laps O’Regan’s Subaru Cycling
11 11 2:52:45 AMBROSE DELANEY Cat A – 9 laps FRAMEWORK RACING TEAM
12 17 2:52:45 Zachary Steinman Cat A – 9 laps Oakley Atlantic Racing
13 23 2:28:55 John Archibald Cat A – 9 laps O’Regan’s Subaru Cycling
14 16 2:59:06 D. Adam Quirk Cat A – 9 laps Cyclesmith
15 21 2:59:15 Martin Austin Cat A – 9 laps Oakley Atlantic Racing
16 33 2:59:15 curtis jennings Cat A – 9 laps independent
17 30 2:59:20 Joe Starr Cat A – 9 laps VeloLab RT
18 22 3:00:03 Alexander Lingley Cat A – 9 laps velolab RT
19 9 3:01:45 Cory Jay Cat A – 9 laps Craftsman Construction
20 5 3:07:30 robert klue Cat A – 9 laps CYC
21 26 3:07:30 Daniel MacDougall Cat A – 9 laps Bike Monkey
22 12 3:07:30 Shane Eno Cat A – 9 laps O’Regan’s Subaru Cycling
23 32 3:07:30 Liam Whitman Cat A – 9 laps Craftsman Construction/Bike Monkey
24 19 3:07:30 Stephen Cameron Cat A – 9 laps Oakley Atlantic Racing
DNF 27 Stephanie Skoreyko Cat A – 9 laps Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridg
DNF 10 Geoff O’Toole Cat A – 9 laps Cyclesmith
DNF 25 Jeffrey Simms Cat A – 9 laps Bike monkey cycling
DNF 28 David Havill Cat A – 9 laps Cyclesmith
DNF 31 Shawn Marshall Cat A – 9 laps VeloLabRT
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 216 2:26:19 Charles Cormier Cat B – 7 laps Mikes Bike Shop
2 214 2:26:32 Scott Clark Cat B – 7 laps Hub Cycle Racing
3 222 2:26:35 Adam Pearce Cat B – 7 laps Banks Brigade
4 200 2:26:35 Alan Miner Cat B – 7 laps Banks Brigade
5 221 2:26:35 Roland Daigle Cat B – 7 laps SMB Physiotherapy Race Team
6 215 2:26:55 James Gillett Cat B – 7 laps VeloLabRT
7 218 2:26:55 Francois Gazzano Cat B – 7 laps fitworks
8 212 2:26:55 Thomas Beazley Cat B – 7 laps Hub Cycle
9 203 2:26:55 Gabriel LeBlanc Cat B – 7 laps independent
10 226 2:26:55 Norbert Zeh Cat B – 7 laps Cyclesmith
11 207 2:26:55 Noah Patriquin Cat B – 7 laps Bike Monkey
12 217 2:27:21 Jim Dikaios Cat B – 7 laps Java Blend Racing
13 229 2:27:26 Colin Banks Cat B – 7 laps Banks Brigade
14 228 2:27:27 Alexander Kolesov Cat B – 7 laps Hub Cycle Spokebenders
15 204 2:27:28 Eric Spinney Cat B – 7 laps Ideal Bikes
16 201 2:27:40 Chris Hawkins Cat B – 7 laps SMB Physiotherapy Race Team
17 231 2:27:52 Simon Myatt Cat B – 7 laps Cyclesmith Cycling Club
18 213 2:27:55 Julian Marchant Cat B – 7 laps Hub Cycle Racing
19 219 2:30:55 Anthony Lacopia Cat B – 7 laps Cyclesmith
20 206 2:31:26 Calvin Turple Cat B – 7 laps VeloLab
21 209 2:32:17 Chris Price Cat B – 7 laps O’Regan’s Subaru Cycling
21 227 2:32:17 Scott MacPhee Cat B – 7 laps Cyclesmith
22 202 2:32:19 Allan Scott Cat B – 7 laps Pictou County Cycle Racing
23 223 2:34:12 TJ Worden Rogers Cat B – 7 laps O’Regan’s Subaru Cycling
24 205 2:34:42 Jared Dempsey Cat B – 7 laps Java Blend Racing
25 210 2:35:39 Travis Smith Cat B – 7 laps SMB Physiotherapy Race Team
26 224 2:36:41 Derrick Muise Cat B – 7 laps Sealevel racing
27 225 2:49:19 Nicholas Muise Cat B – 7 laps Independent
28 208 3:00:27 Eric Harding Cat B – 7 laps Independent
DNF 211 Matthieu Fraser Cat B – 7 laps highland bike shop
DNF 220 Matthew Kamermans Cat B – 7 laps Cyclesmith
DNF 230 Lionel Stanley Cat B – 7 laps independent
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 306 1:46:11 Ian Hinks Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
2 326 1:46:21 Darren Cottreau Cat C – 5 laps Independent
3 320 1:46:21 Andre Jarvis Cat C – 5 laps SMB Physiotherapy Race Team
4 327 1:46:21 Scott MacNeil Cat C – 5 laps Finbar’s Cycling Club
5 304 1:46:21 Brad Rowter Cat C – 5 laps Independent
6 301 1:46:25 Jeff Sangster Cat C – 5 laps Cyclesmith
7 322 1:46:27 Shawn Carter Cat C – 5 laps Independent
8 315 1:46:27 Daniel Cormier Cat C – 5 laps Fitworks
9 316 1:46:27 Sean Therien Cat C – 5 laps indepedent
10 305 1:46:39 Andrew Canning Cat C – 5 laps Idealbikes
11 311 1:46:43 Tim O’Regan Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
12 323 1:46:43 Mark Cosman Cat C – 5 laps Sea Level Racing
13 318 1:46:43 Rob Lane Cat C – 5 laps none
13 341 1:47:17 Eric Weaver Cat C – 5 laps Finbars cycling team
15 321 1:47:43 Jeffery Zahavich Cat C – 5 laps Cyclesmith
16 324 1:48:15 Darren Casey Cat C – 5 laps Independent
17 312 1:49:42 Rod Rawding Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
18 314 1:53:14 Al Heubach Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
19 303 1:56:40 Cornelius Escaravage Cat C – 5 laps King’s-Edgehill School
20 328 1:59:40 Jay Watson Cat C – 5 laps Independent
21 317 2:01:12 Bruce Macdonald Cat C – 5 laps SMB Physiotherapy Race Team
22 300 2:03:20 Daniel Cook Cat C – 5 laps Bikes plus
23 313 2:04:23 Quentin Casey Cat C – 5 laps Independent
24 325 2:06:10 Aaron Allen Cat C – 5 laps Ideal Bikes
25 309 2:06:40 Tim Brooks Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
26 112 2:09:01 Lisa McInnis Cat C – 5 laps Independant
DNF 307 Reagan Mills Cat C – 5 laps Bike Monkey
DNF 308 Joseph Kinley Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
DNF 310 Matt Veinotte Cat C – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
DNF 319 Todd Lacey Cat C – 5 laps Independent
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 500 1:14:59 Josue Duff Arevalo Cat D – 3 laps Independent
2 302 1:15:30 Karl-Eric Demers Cat D – 3 laps King’s-Edgehill School
3 501 1:15:45 Parker Rowter Cat D – 3 laps Independent
4 502 1:15:56 Connor Hall Cat D – 3 laps O’Regan’s Subaru Cycling
5 503 1:19:35 Gavin Giles Cat D – 3 laps Cyclesmith – APG2 Cycling
6 504 1:51:20 Paul Stanhope Cat D – 3 laps ABG2 Cycling
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 116 2:26:55 Mackenzie Myatt Cat F A – 7 laps Cyclesmith Cycling Club
DNF 114 Melissa Allen Cat F A – 7 laps Java Blend Racing
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 111 1:55:22 Janelle Price Cat F B – 5 laps O’Regan’s Subaru Cycling
2 115 2:25:48 Carolyn Towell Cat F B – 5 laps Bike Monkey
3 113 2:19:13 Dana Lane Cat F B – 5 laps Independent
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 103 0:30:00 Saffi Sangster U13 Independent
2 110 0:31:00 Will Canning U13 IdealBikes
1 106 0:36:00 Calum MacEacken U15 Sweet Ride Cycling
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
2 101 0:57:00 Evan West U15 Independent
3 171 1:00:00 Max Cole U15 King’s-Edgehill School
4 170 1:02:00 Calvin Shen U15 King’s-Edgehill School
5 108 1:10:00 Madison Taljard U15 King’s-Edgehill School
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 172 1:08:00 Joe Stewart U17 Boys Independant
2 102 1:13:00 Ben Sangster U17 Boys Cyclesmith Junior Racing Team
3 105 1:35:00 Duncan Ferguson U17 Boys King’s-Edgehill School
Place Bib Finish Time First Name Last Name Category Club
1 109 1:19:00 Maura Whitman U17 Girls Bike Monkey
2 104 1:22:00 Freya Ferguson U17 Girls King’s-Edgehill School
3 100 1:24:00 Maddie West U17 Girls Cyclesmith Junior Racing Team
4 107 1:40:00 Ella Jollymore U17 Girls King’s-Edgehill School

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia