2016 Awards & Standings


Click on the links below for the Gravity and XC Points results

BNS Gravity Series Points, 2016

XC Points, 2016


Complete Road Points website: http://bnsroad.ca/stats/bns.html




Awards Winners 2016

Road Comp Results

——————-

Category A

1st Place – Jeff Muise

2nd Place – Lorenzo Caterini

3rd Place – David Havill


Category B

1st Place – Brad Rowter

2nd Place – Chris Hawkins

3rd Place – Timothy Shea


Category B Female

1st Place – Melissa Ross

2nd Place – Kimberly Hoffman

3rd Place – Janelle Price


Category C

1st Place – Oliver Hill

2nd Place – Jay Watson

3rd Place – Derrick Muise


Category C Female

1st Place – Angela Nimmo


Category D

1st Place – Chris MacLean

2nd Place – Chris Fleming

3rd Place – Derek Ozon


Category U19 Female

1st Place – Freya Ferguson

2nd Place – Maura Whitman


Category U17 Male

1st Place – Duncan Ferguson

2nd Place – Calvin Shen

3rd Place – Jacob Taljaard


Category U15 Male

1st Place – Ty Bradley

2nd Place – Darian Ozon

3rd Place – Luke Sullivan


Category U15 Female

1st Place – Madison Taljaard

MTB XC Results

———————-

Mens A (Elite)

1st: Brandon Curry

2nd: Jon Burgess

3rd: Terry Tomlin


Womens A (Elite)

1st: Kate Scallion

2nd: Carolyn Towell

3rd: Odette Comeau


Mens B (Expert)

1st: Dave Marshall

2nd: Colin Greig

3rd: Mark Craig


Womens B (Expert)

1st: Janelle Price

2nd: Nancy Munro

3rd: April Muirhead


Mens C (Sport)

1st: Barron Rygiel

2nd: Daniel Cook

3rd: Jeff Matthews


Womens C (Sport)

1st: Jillian Rockwell


Mens Masters (40+)

1st: Lonny Curry

2nd: Jeff Barry

3rd: Derek Ozon


U19 Mens (Junior Elite)

1st: Tim Shea

2nd: Thomas Baudoux

3rd: Will MacDonald


U19 Womens (Junior Elite)

1st: Anya Munro

2nd: Maura Whitman


U17 Boys

1st: Calum MacEachen

2nd: John VanLuxemborg

3rd: Duncan Ferguson


U17 Girls

1st: Madison Baudoux


U15 Boys

1st: Nolan Chisholm

2nd: Aidan Hahn

3rd: Ben Fraser


U15 Girls

1st: Biljana Belliveau

2nd: Kelsey Barry

3rd: Keeley Shipley


U13 Boys

1st: Noah Benvie

2nd: Tyler MacLean

3rd: Matthew Bishop


U13 Girls

1st: Natasha Hahn

2nd: Edith Mummery

MTB GRAVITY Results

————————

Mens A (Elite)

1st: Dave Marshall

2nd: Ryan Lindh

3rd: Greg Barr


Womens A (Elite)

1st: lola doucet

2nd: Michelle Marcinkiewicz

3rd: Karen Lenehan


Mens B (Expert)

1st: Colin Greig

2nd: Shane Knight

3rd: Kyle Selfridge

Mens C (Sport)

1st: Glen Nightingale


U17 Boys

1st: Matthew Spicer

2nd: Duncan Ferguson

3rd: John VanLuxemborg


U15 Boys

1st: Max Cole

2nd: Jesse Cameron

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Bicycle Nova Scotia